<< Сентябрь 2022 >>
  Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Вс.
>  29  30  31 1 2 3 4
> 5 6 7 8 9 10 11
> 12 13 14 15 16 17 18
> 19 20 21 22 23 24 25
> 26 27 28 29 30  1  2
Історія породи

 Коротко 

Історія лабрадорів виходить від початку 19 століття. В цей час на острові Ньюфаундленд існував так званий «маленький ньюфаундленд», який був вірним помічником рибалок. Англієць Пітер Хокер завіз до Великобританії кілька таких особин, яких називав «St. John's Breed of Newfoundland ». Від схрещування цих собак з КУРЧАВОШЕРСТНИЙ ретрівером і, можливо, фоксхаундів і сетером, з'явився лабрадор. 

Перший стандарт породи встановлений в 1887 році. У 1903 році британським Kennel Klub були визнані тільки чорні лабрадори, проте в кінці XX століття ще одним допустимим забарвленням став палевий, а ще пізніше - шоколадний. 

На території колишнього СРСР перші лабрадори з'явилися в кінці 60-х - початку 70-х рр.. 20 століття. 


 Детально
Історія походження лабрадора не зовсім ясна. Існує багато версій і казкових легенд про походження цієї породи. Наприклад, легенда про романтичну «любові» собаки і видри ", в результаті якої з'явилася собака з водонепроникної, жорсткою шерстю, круглим хвостом і величезною пристрастю до води. Звичайно, це не більше ніж міф. На щастя, є безліч свідчень очевидців, які підтверджують, що коріння породи перебувають на Ньюфаундленді. Ці відомості відносяться до 19 століття і детально описують собак Сент-Джонса, проводячи чітку грань між великими Ньюфаундленду і більш дрібними собаками. 

Ми спробуємо розглянути основні версії пов'язані з походженням породи.

Вважається, що вперше собаку-предка лабрадора побачили в роботі з моряками Ньюфаундленду. Тоді цих собак називали малими ньюфаундлендських собаками, або собаками Сент-Джонс (Святого Джона). У той час на острові розводили два види собак: великих масивних густошерстних (ньюфаундлендери), від яких стався сучасний ньюфаундленд, і дрібніших і менш потужних, від яких, як вважається, і стався сучасний лабрадор. 

Взаємозв'язок між двома різновидами собаки Сент-Джонс (а в XIX столітті деякі фахівці нараховували не дві, а чотири такі різновиди) також не зовсім ясна: ми не знаємо хронологію їх виникнення, а також ступінь їх спорідненості. 

З великим ступенем впевненості ми можемо стверджувати, що лабрадори потрапили в Англію з острова Ньюфаундленд, але ось звідки взялися предки собаки Сент-Джонс - менш зрозуміло. Розглянемо основні версії. 


1. Лабрадори є нащадками водяних собак, завезених моряками з Португалії на острів Ньюфаундленд. До речі, точне походження самих португальських водяних собак також невідомо. За однією версією, вони потрапили до Португалії з Середньої Європи приблизно в V столітті; за іншою - їх привезли з собою з Північної Африки маври в VІІІ столітті. У XIV-XV століттях португальці, збираючись на лов риби до берегів Ньюфаундленду, брали цих пользовательних собак з собою в плавання. У «Книзі про собак» (під редакцією Брайана Везей-Фіцджеральда, Ніколсона і С.Уотсон, 1948) Кліффорд Хаббард пише: «На початку XIV століття у португальців була особлива порода собак, яких розводили і дресирували для допомоги рибалкам. У середні століття ці собаки були поширені по всьому узбережжю Португалії і славилися своєю чудовою здатністю плавати ... Не існує майже жодних сумнівів в тому, що на великих кораблях Великої Армади, що відплив з Лісабона 18 травня 1558 (тобто на більшій половині всього флоту Португалії), були португальські водяні собаки, спеціально вимуштрувані для рятувальної роботи на море ... Їх робота унікальна. Вони використовувалися як ретривери, підносять вистрибнув з мереж рибу і змиті за борт снасті і такелаж. Популярність португальських водяних собак була така висока, що моряки, які пішли на пенсію, продавали їх усім бажаючим в райони, де практично не було собак. Вночі вони охороняли човни і мережі і показали себе цілком серйозними сторожовими псами ... ». 

Так чи інакше, функції, що їх португальськими водними собаками, схожі з тими завданнями, які стояли перед собакою Сент-Джонс: витягування мереж і човнів з води, пірнання за вислизнула рибою, витягування всього, що впало у воду, в тому числі потопаючих людей. Та й за темпераментом, і по деяким особливостям екстер'єру між цими двома породами спостерігається схожість. 

2. Предками собаки Сент-Джонс були собаки індіанців Північної Америки. Однак ця теорія здається малоймовірною, оскільки, згідно з археологічними дослідженнями, ці собаки були шпіцеобразних типу з маленькими вухами, загнутим на спину хвостом, клиноподібної головою і гострою мордою. 

3. Предків собаки Сент-Джонс на острів Ньюфаундленд завезли вікінги. Існує теорія, що у формуванні породи на Ньюфаундленді взяли участь собаки древніх скандинавів, які прибули туди за тисячу років до нашої ери, і собаки басків, які жили на півострові Лабрадор з 1500-х по 1700-і роки. Втім, ця версія здається більшості дослідників також малоймовірною. 
Можливо, що всі ці теорії мають рацію, кожна по-своєму. Справа в тому, що ще в XVI столітті великі морські держави займалися освоєнням Нового Світу. В Америку потрапляло безліч судів з різних країн Європи, а на суднах нерідко були собаки, які супроводжували моряків. Ймовірно, ці собаки схрещувалися з місцевими собаками, в результаті чого з'явилася собака Сент-Джонс. 

Загадка назви 
Назва породи складається з двох слів - лабрадор ретрівер (англ. retriever - мисливська (пошукова) собака, to retrieve - знаходити і подавати (дичину - про собаку), приносити мисливцеві дичину). Лабрадор ретрівер - собака, відшукує і приносить мисливцю дичину. Якщо наші сьогоднішні компаньйони, що живуть в міських квартирах, приносять нам тапочки, газети і м'ячики, то їх предки були справжніми мисливцями, що знаходять і приносили своїм власникам фазанів, качок та іншу пернату дичину. 

А ось перша частина назви породи не так однозначна, існує кілька версій її походження. Не зовсім зрозуміло, чому собаку стали називати лабрадором, якщо вона потрапила в Європу з острова Ньюфаундленд. Деяку плутанину з іменами вніс той факт, що собаками Сент-Джонс і ньюфаундленд називали поперемінно як більшу, так і меншу породи. Деякі джерела вказують, що термін «лабрадор» також застосовувався по відношенню до меншої собаці Сент-Джонс, особливо в другій половині XIX століття. 
Перші лабрадори були виключно чорними, по забарвленню нагадуючи камінь «лабрадорит». Можливо, в честь цього каменю лабрадори і отримали свою назву. 
Відповідно до другої версії предки лабрадорів були виведені на півострові Лабрадор. 

Третє припущення: лабрадорів першими побачили португальці і, уражені їх дивовижною працездатністю, назвали їх лабрадорами (labrador), що в перекладі з португальської означає «трудівник». 

Ну і, нарешті, четверта версія. М.Хопкінсон пише, що вже після появи собаки Сент-Джонс в Англії «її перейменували в лабрадора, хоча що точно послужило цьому причиною - невідомо». На це також вказує Б.Дьюк: «Графи Малмсбарі Другий і Третій прославилися завдяки тому, що ввозили до Великобританії собак Св. Джона, яких у той час іноді називали малими ньюфаундленда. Відомо, що граф Малмсбарі Третій змінив її назву на лабрадор ретривер ». 

Англійська аристократ 
Як пише в своїй книзі М.Хопкінсон (Marion Hopkinson, «Rocheby»): «Здібності рухомий, з густою шерстю собаки працювати на суші, допомагаючи буксирувати деревину і тягнути важкі рибні мережі, також як і універсальна здатність відшукувати впала видобуток у крижаній воді, були високо оцінені, і ця собака була визнана корисним працівником. Оскільки люди з торгових шхун і рибальських суден бачили це, собаки були привезені в Сполучене королівство ». 

Собаки Сент-Джонс здобули собі славу чудовим вмінням знаходити і аппортіровать дичину, що забезпечило їм успіх і заступництво з боку багатих і впливових прізвищ Англії - заможних землевласників і дворянських сімей. 
Згідно з літературними джерелами граф Малмсбарі (Malmesburry), герцог Бакклью (Baccleuch) та інші впливові люди того часу імпортували лабрадорів в Англію. Графи розводили їх, зберігаючи чистоту лінії від першого лабрадора, привезеного в Пул (Pool). Граф Малмсбарі Третій (1807-1889) писав: «Я роблю все можливе, щоб зберегти породу в такому ж чудовому стані, в якому вона була привезена до Великобританії. Собаку цієї породи виділяє щільна шерсть, яка як би змазана маслом і тому практично не намокає, і особливо хвіст, схожий на хвіст видри ». 

З чим же було пов'язано розвиток породи в Англії? Близько 1880 року торгівля з Ньюфаундлендом значно скоротилася, імпорт собак в Англії практично припинився. У 1885 році у Великобританії був виданий новий «Закон про карантин», згідно з яким будь-яка собака, привезена до Великобританії, могла бути передана власнику лише після шестимісячного карантину. Це практично зупинило імпорт лабрадорів в Англію. У зв'язку з цим заводчики того часу були змушені працювати з собаками, що були у них в наявності. 
Х.Уайлс-Фон (Heather Wiles-Fone, «Heatherbourne») в своїй книзі «Лабрадор ретривер» пише: «Можна припустити, що більшість сучасних породистих лабрадорів сходять свого родоводу до собак, що жили у відомих маєтках, і Бакклью (Buccleuch), та інші поміщики підтримували чистоту породи. Однак такий же істиною є факт періодичного використання в розведенні лабрадорів собак інших порід ». 

 

Автор: admin от 09.03.2012

  

Вы не можете комментировать!

 

Печать | Copyright © 2012, Chernenko Ev. Перепечатка материалов только при наличии активной гиперссылки на сайт | Powered by CMS Status-X 1.04 | Контакты